Jaki jest twój typ włosów_

Jaki jest twój typ włosów?

Podział na włosy suche i tłuste, proste i kręcone, gładkie i puszące się przeszedł do lamusa. Dziś na drogeryjnych półkach znajdziemy np. produkty do włosów wysokoporowatych oraz odżywki humektantowe.

Porowatość włosów

Stopień porowatości włosa zależy od odchylenia jego łusek. Mówi nam, jakiej wielkości cząsteczki substancji aktywnych przedostaną się przez łuski i go wygładzą. Niskoporowate – włosy o domkniętych łuskach. Są gładkie i błyszczące, najczęściej proste albo tylko lekko falowane. Są mało podatne na modelowanie i łatwo je obciążyć kosmetykami – wtedy przyklapną. Wysokoporowate – mają mocno rozchylone i nieregularnie rozmieszczone łyski. Niewłaściwie pielęgnowane są matowe i szorstkie, puszą się. Częste przykłady to włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi, rozjaśniane, ale też naturalnie kręcone czy suche. Średnioporowate – ich łuski są tylko lekko rozchylone. Są to włosy „pośrodku”, nie tak szorstkie jak wysokoporowate i nie tak gładkie jak niskoporowate.

Równowaga PEH

Bez względu na typ, włosy potrzebują trzech grup substancji: protein, emolientów i humektantów, ale sekretem pielęgnacji jest dostarczanie włosom składników z tych grup w częstotliwości zależnej od ich typu. Proteiny mają odbudowywać strukturę włosa. Od ich rozmiaru zależy, czy wnikną głębiej, czy będą działać na powierzchni. I niedobór, i nadmiar ma niekorzystny wpływ na wygląd pasm. Raz w tygodniu lub rzadziej nałóż na 20 min odżywkę proteinową dopasowaną do ich porowatości. Emolienty tworzą na powierzchni włosa warstwę, która zapobiega utracie wody i chroni przed uszkodzeniami, temperaturą czy UV. Dzięki nim pasma są elastyczne, błyszczące, wygładzone. Przy każdym myciu nałóż emolientową odżywkę lub maskę, serum czy olej dobrane do porowatości. Humektanty posiadają zdolność pobierania i wiązania wilgoci z otoczenia. Ich stosowanie powinno być uzależnione od wilgotności powietrza. Stosuje się je przed myciem lub przed i po nim. Raz lub dwa w tygodniu nałóż na włosy nawilżający kosmetyk. Zmyj, po czym domknij emolientami.

Skóra głowy

Stopień porowatości odnosi się tylko do włosów, natomiast skóra głowy rządzi się swoimi własnymi prawami.

Mycie

Szampony do codziennej pielęgnacji dobieraj do rodzaju skóry głowy. Codzienne szampony nie powinny zawierać silnych detergentów, lecz jak najwięcej składników roślinnych, by delikatnie oczyszczać, nawilżać i przywracać skórze równowagę.

Piling

Zalecany jest raz w tygodniu i można go wykonać pilingiem lub szamponem pilingującym z drobinkami albo enzymatycznym. To zabieg, który pozwala usunąć nadmiar zrogowaciałego naskórka, odblokować ujścia mieszków włosowych, a także dodać włosom objętości u nasady.

Wzmacnianie

Odbywa się za pomocą wcierki, serum, toniku do skóry głowy. Ich zadaniem jest poprawa mikrokrążenia w skórze głowy, pobudzanie wzrostu nowych, prawidłowo zbudowanych włosów i ograniczenie wypadania. Najlepsze efekty daje codzienne stosowanie przez 3 miesiące, po czym zrobienie przerwy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *