Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jeden z tych problemów, które wielu osobom poważnie utrudniają życie. Na czym polega ta choroba dermatologiczna? Czy można z nią skutecznie walczyć?

Atopowe zapalenie skóry i jego przyczyny

AZS to choroba skóry, która wiąże się z licznymi czynnikami: zarówno genetycznymi, jak i środowiskowymi. Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Geny i zanieczyszczone środowisko, warto jednak zwrócić uwagę na szereg innych kwestii. Niezdrowa dieta, zbyt silne kosmetyki, stres – każdy z tych czynników może sprawić, że dolegliwości towarzszące AZS znacznie się nasilą.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

AZS to choroba dermatologiczna, którą można poznać bez większych problemów. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów w przypadku skóry atopowej jest pojawienie się na niej pękających i swędzących wykwitów oraz bardzo duża suchość skóry. Świąd, podrażniona skóra, przeczosy – oto kolejne objawy, których nie można ignorować.

AZS kontra medycyna. Jak walczyć z tym problemem?

Atopowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym, z którą trzeba się nauczyć żyć. Odpowiednie leczenie może jednak sprawić, że objawy AZS nie będą aż tak uciążliwe. Co może pomóc? Zapisane przez specjalistę leki immunosupresyjne oraz środki przeciwhistaminowe, a w okresie zaostrzenia się choroby – środki z kortykosteroidami. W wielu przypadkach bardzo dobre efekty daje fototerapia, z której warto skorzystać. Dla osób zmuszonych do życia ze skórą atopową bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja. Ułatwiają ją odpowiednie kosmetyki i emolienty, dzięki którym skóra jest lepiej chroniona przed wysuszeniem. Przewiewna odzież, zdrowa dieta oraz unikanie stresu – oto kolejne zasady, których przestrzeganie pomoże każdej osobie borykającej się z atopowym zapaleniem skóry.

 

Skóra atopowa może sprawiać wiele problemów. Walka z tą przewlekłą chorobą staje się jednak coraz łatwiejsza, co jest z jednej strony zasługą coraz szerszej wiedzy z zakresu medycyny, z drugiej – coraz szerszym wyborem kosmetyków, które nawilżają suchą skórę i zapewniają jej coraz lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami.

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *